Maksekäsu kiirmenetlus
Oled küll sõlminud maksegraafiku, aga ei täida kokkulepet. Lükkad makse järgmisesse kuusse mõistmata, et järgmine kuu tuleb sellisel juhul maksta topelt. Lõpuks ei julge sa enam kohustustele silma vaadata ja eirad võlamenetleja püüdeid sinuga ühendust saada. Sellisel juhul pöördub inkasso üsna kiirelt kohtu poole ja esitab sinu vastu maksekäsu kiirmenetluse avalduse. See on kiire menetluse vorm, fikseeritud kuludega, kohtuistungit ei toimu ning saadakse täitedokument (maksekäsk), mis kuulub viivitamata täitmisele.
Seega, kui võlgnik ei maksa kohtu poolt määratud summat sissenõudjale vabatahtlikult, on sissenõudjal õigus pöörduda kohtutäituri poole, et taotleda võlgniku suhtes täitemenetluse algatamist.
Maksekäsu kiirmenetluses esitatav nõue ei tohi ületada 6400 eurot (sealhulgas kõrvalnõuded nt intressid ja viivised). Kui summa on suurem, toimub hagimenetlus, mis on kulukam ja aeganõudvam mõlemale poolele.
Maksekäsu kiirmenetlus antakse sisse läbi elektroonilise portaali E-toimik. Pärast avalduse esitamist lahendab kohus selle 10 päeva jooksul ning toimetab makseettepaneku ja vastuväite blanketi võlgnikule.
Kui võlgnik ei ole makseettepanekus nimetatud summat tasunud ega makseettepanekule õigeaegselt vastuväidet esitanud, teeb kohus määrusena maksekäsu summa sissenõudmise kohta.
Kui võlgnik tunnistab nõuet, on võimalik avaldaja poole pöörduda ning paluda maksegraafiku sõlmimise võimalust. Mõlemad pooled peavad maksegraafiku allkirjastama ja esitama kohtule, kus see kinnitatakse maksekäsuna koos maksegraafikuga, mis on omakorda täitedokument.
Kui võlgnik esitab vastuväite, antakse asi üle hagimenetlusse, millega kaasnevad veelgi suuremad kulud. Kohustuste ignoreerimine ja pahatahtlikud avaldused võlgniku poolt ainult pikendavad makseraskustega seotud keerukat eluetappi. Seega see halvendab veelgi kohustust õigeaegselt mittetäitnud isiku olukorda.
Rohkem infot aadressil https://www.kohus.ee/kohtusse-poordujale/tsiviilkohtumenetlus/maksekasu-kiirmenetlus